מחשבון BMI - שאל את הרופא
X

מדורים:

  •      
    חיפוש מהיר:
  • אזור: 
יש שאלה? שאל שאלה
שאל בפורום שאל בפורום לכל הפורומים
אנא שימו לב כי כל תשובה שתקבלו אינה מהווה יעוץ ספציפי, אין להסתמך עליה והיא אינה מחליפה יעוץ מקצועי-רפואי. עליכם להסתמך אך ורק על ייעוץ רפואי ספציפי.

העלאת קובץ פרטי העלאת קובץ ציבורי
תוכן:
מחשבונים - מחשבים בנוחות ובקלות
הכנס את הפרטים הבאים על-מנת לחשב במחשבון ה-BMI הערה: החישוב במחשבון זה אינו רלוונטי לילדים, נשים בהריון ו/או מניקות.
גובה בס"מ:
משקל בק"ג:

יתכן שהתוצאות שיתקבלו במחשבון לא יתאימו לכל אדם או מקרה ספציפי ולמקרה שלכם. המחשבון מהווה רק תמיכה וחובה להתייעץ עם מומחה רפואי מתאים.

מחשבון BMI

השמנת יתר: המגיפה הגדולה של המאה ה –21


בשנת 2010 הכריז ארגון הבריאות העולמי על השמנת יתר כעל מגיפה כלל עולמית. בהתאם להגדרות של מגיפה, גם במצבים של השמנת יתר מדובר במצב מסכן חיים. כחצי מיליארד איש ברחבי העולם סובלים ממצב של השמנת יתר חולנית (כלומר, השמנת יתר משמעותית הנמדדת לפי חישוב BMI כפי שנסביר בהמשך), וגם בארץ שיעורי הסובלים מהשמנת יתר או מהשמנת יתר חולנית הולכים ועולים, בטווחי גילאים שונים החל מגילאי בית הספר היסודי. היום, המדד המשמש לקביעת מסת הגוף והיחס בין מסת הגוף של הנמדד לנורמה הוא המדד המכונה BMI, או Body Mass Index.

מדד מסת הגוף (BMI) משמש באופן רשמי למדידת השמנה מזה 35 שנים, כאשר התוצאה מתקבלת על ידי חלוקת המשקל בגובה שמועלה בחזקה. כאמור, מחשבון ה-BMI של פורטל "שאל את הרופא" יעשה את פעולות החישוב עבורכם. את משמעות התוצאות בוחנים על פי ערכים ידועים ומוסכמים שנעים בין 18.5 ל- 40, וכן מתחת ומעל לערכים אלו. לדוגמא, כל התוצאות שבין 18.5 ל- 24.9 מעידות על משקל גוף תקין ביחס לגובה, ומכאן על היעדר סיכון לתחלואה במחלות הקשורות למשקל עודף. מאידך, בקצות הקשת נמצאות תוצאות הנמוכות מ- 18.5 שמשמען תת משקל, הכרוכות בסיכון לפיתוח תת תזונה, ואילו תוצאות הגבוהות מ- 40 מדורגות כהשמנה מדרגה 3 עם סיכון חמור מאוד ללקות במחלות הקשורות לעודף משקל.

חשוב לציין כי משקל עודף נמנה על בעיות הבריאות הכרוניות הנפוצות ביותר בעולם המערבי, בילדים ובמבוגרים כאחד. מצב זה מהווה סיכון לפיתוח לחץ דם גבוה, סתימת כלי דם והקשחתם, כולסטרול "רע" ברמות גבוהות, סוכרת, מחלות לב ותחלואות נוספות. על כן, מומלץ לעקוב אחר מדדי ה- BMI שלכם ושל בני המשפחה באופן קבוע, ולפנות להתייעצות עם רופא אם הינכם חורגים מהטווח הנורמאלי.

מחשבון bmi יוכל לסייע לכם לגלות האם אתם למעשה סובלים מעודף משקל או תת משקל, וכך למעשה תוכלו לחפש אחר ההמלצות המתאימות לכם ביותר על מנת שתוכלו להגיע למשקל גוף תקין ותוכלו לנהל אורח חיים בריא. את ההמלצות השונות והמחשבון תוכלו לאתר בקלות באתר "שאל את הרופא". הפורטל הוקם מתוך מטרה לקדם את בריאות הציבור בישראל, זאת על ידי יצירת קשר קרוב יותר בים הרופאים למטופלים השונים. באתר תוכלו למצוא פורומים בנושאים שונים, שם תוכלו לזכות במענה המקצועי והמהיר ביותר לכל שאלותיכם.
חישוב BMI – קל מאוד, במיוחד כשמשתמשים במחשבון ה – BMI
חישוב מדד מסת הגוף של כל אדם מתבצע בקלות רבה, באופן הזה: משקל הגוף בק"ג חלקי ריבוע הגובה במטרים. כל נבדק מחשב את מדד מסת הגוף שלו באותה השיטה אולם פירוש הנתונים מתבצע אחרת: אצל גברים ואצל נשים ההתייחסות לחישוב ה – BMI מעט שונה, כמו גם אצל ילדים בני 18 ומטה ואצל מבוגרים בני 65 ומעלה.


        מהו מחשבון bmi ?


מחשבון bmi מאפשר לכם למעשה לקבל את מדד מסת הגוף שלכם. המדד BMI – Body Mass Index , למעשה מחשב את היחס שבין הגובה למשקל של האדם. אותו היחס יכול ללמד אותנו רבות על המצב הבריאותי האישי של האדם.
BMI הומצא במאה ה – 19 ומאז שנות ה – 80 של המאה ה – 20, הוא אומץ בתור תקן רפואי למדידת השמנה. רופאים שונים  נעזרים בו על מנת לזהות מטופלים אשר סובלים מעודף או תת משקל.
למרות יעילותו במקרים רבים, ניתן לראות כי קיימת ביקורת רבה כלפי התייחסות מוחלטת לערכים המתגלים. זאת בעקבות העובדה כי המחשבון אינו לוקח בחשבון אל רוחבו של שלד האדם, כמו כך לא קיימת התייחסות לפיזור השומן בגוף או הפרדה כלשהי בין שומן לשריר.

 

        קיבלתם תוצאה במחשבון BMI – מה זה אומר עליכם?

BMI
אם התוצאה שקיבלתם בחישוב ה – BMI היא בין 18.5 ל – 24.9, ברכותינו! מדד ה – BMI שלכם הוא תקין ומצביע על מבנה גוף בריא. 

מתחת ל – 18.5 תצביע התוצאה על תת משקל. משקל יתר הוא עד מדד BMI של 29.5 ומדד מסת גוף של מעל 30 מצביע על השמנת יתר, כאשר מעל 35 מדובר על השמנת יתר חולנית. 

חוב לדעת כי ישנם מחקרים שקושרים גם את מדדי מסת גוף של עד 29.9, כלומר גם את הקטגוריה של השמנת יתר קלה, במדדים הבריאים. בקרב בעלי מקצוע אין ספק שכאשר מחשבון BMI מספק לכם תוצאת מדד מסת גוף גבוהה מ – 30, חשוב לדעת כי מדובר בתוצאה המקושרת בריבוי של מחלות ותסמינים, בתוחלת חיים קצרה יותר וברמות סיפוק, אושר ואיכות חיים נמוכות יותר. על מנת למנוע את כל אלה, כדאי לפעול.

 

        המחלות המקושרות עם מדד מסת גוף גבוה


השמנה נחשבת גורם המוות החמישי בשכיחותו בעולם. כמובן, אף אחד לא מת ישירות מהשמנה, אלא מצבר של מחלות המקושרות להשמנה. השמנת יתר מקושרת עם רשימה ארוכה של מחלות, תסמינים ומצבים בריאותיים. "התסמונת המטבולית" למשל היא תסמונת אופיינית אצל מי שסובלים ממשקל גוף גבוה, לחץ דם גבוה ושיעורים גבוהים של שומנים (טריגליצרידים) בדם. התסמונת המטבולית היא בעלת קשר ישיר לפתולוגיות רבות, כמו סוכרת, מחלות לב וכלי דם, ולתמותה מוקדמת. עוד מחלות שהשמנה מקדמת את הסיכוי לסבול מהן הן למשל: דום נשימה בשינה (כמו גם סיכוי גבוה יותר לנשימה פחות איכותית ולנחירות במהלך השינה), סוגים מסויימים של סרטן, שבץ (המקושר לבריאות הלב וכלי הדם), מחלות ריאה, מחלות כליות ומחלות כבד, והרשימה מתארכת. 

 

האם התוצאות שקיבלתם במחשבון ה – BMI הן לתמיד?


מי שסובלים מהשמנת יתר או ממדד מסת גוף גבוה, מוזמנים לבחור אחרת ולשנות את התוצאה בחישוב ה – BMI שלהם. כדאי לפעול בשני אפיקים במקביל: האחד הוא האפיק התזונתי, עם בחירות מושכלות יותר בנוגע לדיאטה שלכם, הפחתה של מתוקים ופחמימות והתאמה של הצריכה הקלורית לצורך ביחס למבנה גוף בריא עבורכם; והשני הוא האפיק של הפעילות הגופנית, עם המלצה ל – 200 דקות לפחות בשבוע של פעילות גופנית שמתאימה ליכולות שלכם. 

עם הירידה במשקל, חישוב מדד ה – BMI שלכם ישתנה, וביחד עם השינוי ב – BMI, ישתנו גם הסיכויים שלכם לסבול מרשימה ארוכה של מחלות המקושרות למשקל גוף גבוה מידי ולהשמנת יתר. 


        המלצות לאורח חיים בריא יותר

אורח חיים בריא
בין אם אנשים מוכנים להודות בכך או לא, מחשבון ה bmi  מעניק נקודת מבט יעילה יחסית בנוגע למשקלו של האדם. כך שניתן יהיה עדיין לכוון אותו לתזונה מיוחדת אשר תוכל לסייע לו לשמור על משקל גוף תקין או לחלופין, לשנות את התפריט היומי שלו בהתאמה לצורך שלו לעלות או לרדת במשקל. פורטל "שאל את הרופא" ישמח לעמוד לרשותכם ולענות על כל שאלה בנושא משקל, תזונה והמלצות לאורח חיים בריא יותר.
שלושה טיפים קטנים אבל חשובים לשמירה על מדד BMI תקין
לפי מחקרים, הרוב המכריע של מי שסובלים מהשמנת יתר לפי חישוב ה – BMI שלהם (כמו גם שיעורים ניכרים ממי שחישוב BMI יראה כי הם נמצאים בטווח הנורמטיבי והמאוזן של משקל הגוף) נמצאים בתהליכים בלתי פוסקים של דיאטות, כאשר בדרך כלל בטווח הארוך, דיאטות לא משנות את התוצאה מחשבון ה – BMI או את משקל הגוף, כמו גם הן לא מפחיתות, במקרים כאלה, את הסיכון ללקות במחלות האופייניות במצב של השמנה. 

על מנת לשנות באופן קבוע את משקל הגוף, את התוצאה בחישוב ה – BMI ואת הבריאות, חשוב לסגל הרגלים חדשים שיטפחו אורח חיים בריא. שינויים מובנים באורח החיים חייבים להיות שינויים שישתלבו היטב עם דרך החיים שלכם בדרך כלל על מנת שלא יהיה לכם קשה מידי לשמר את ההרגלים החדשים – לתמיד. הנה שלושה רעיונות שעשויים לשרת היטב את השינויים באורח החיים לקראת תוצאה בריאה במחשבון BMI, משקל גוף תקין – ואורח חיים בריא:

 

    1. מצאו דרך להגדיל את הזמן שאתם משקיעים בפעילות גופנית


אולי כדאי לכם לאמץ כלב ולטייל איתו בערבים, להירשם לחוג אירובי או פילאטיס עם החברה הכי טובה, לחזור לרקוד בחוג או במסגרת מקצועית או להירשם לקאנטרי קלאב לשחייה – העיקר הוא להגדיל את הזמן השבועי המוקדש לפעילות שמעלה את קצב פעימות הלב שלכם (פעילות אירובית) כמו גם לשמר את בריאות הגוף באמצעות פעילות גופנית. 

 

     2. מצאו דרכים לבצע שינויים בסגנון האכילה שלכם שתוכלו לשמר לאורך זמן


יש מי שיבחרו לדלג על ארוחת הערב או להחליף את ארוחת הבוקר בשייק ירוק של בריאות. יש מי שיבחרו לאפשר לעצמם יום ללא כללים פעם אחת בשבוע כך שבשאר ימות השבוע יהיה להם קל יותר להימנע מאכילת מה שאינו בתפריט שלהם. כך או כך, מומלץ להיעזר באיש מקצוע לא רק בשלב קביעת התפריט והרגלי האכילה אלא גם כגורם מקצועי תומך לאורך התהליך ועד שתתרגלו

 

     3. תיהנו מהתוצאות שלכם


קבעו יעדים שקל להתמודד איתם וחגגו את ההצלחות, למשל ברכישת בגדים חדשים, בהשקעה בעצמכם וכדומה. בחירות כאלה ינציחו את המשקל החדש ויגרמו לכם להתאהב בסגנון החיים הבריא, הקליל, השמח ועתיר האפשרויות העומד בפניכם כאנשים בעלי מדד מסת גוף תקין.

 

.אנו מזמינים אתכם להתייעץ עם המומחים שלנו בפורום נטורופתיה

 

קבוצת הפייסבוק מצאו אותנו בפייסבוק:
singכל האמור באתר הינו הסברים כלליים שאינם מחליפים יעוץ מקצועי ורפואי. אנא גשו להתייעץ עם מומחה בכל עניין ספציפי.sign
© כל הזכויות שמורות לאתר שאל את הרופא 2014 - 2024