מחשבון ביוץ - שאל את הרופא
X

מדורים:

  •      
    חיפוש מהיר:
  • אזור: 
יש שאלה? שאל שאלה
שאל בפורום שאל בפורום לכל הפורומים
אנא שימו לב כי כל תשובה שתקבלו אינה מהווה יעוץ ספציפי, אין להסתמך עליה והיא אינה מחליפה יעוץ מקצועי-רפואי. עליכם להסתמך אך ורק על ייעוץ רפואי ספציפי.

העלאת קובץ פרטי העלאת קובץ ציבורי
תוכן:
מחשבונים - מחשבים בנוחות ובקלות
הכניסי את הפרטים הבאים על-מנת לחשב במחשבון הביוץ
תחילת הווסת האחרון:
מספר הימים בין ווסת לווסת:

יתכן שהתוצאות שיתקבלו במחשבון לא יתאימו לכל אדם או מקרה ספציפי ולמקרה שלכם. המחשבון מהווה רק תמיכה וחובה להתייעץ עם מומחה רפואי מתאים.

מחשבון ביוץ

המחשבון שלפנייך יסייע לך לאמוד את התאריך בו צפוי הביוץ שלך, ומכאן את המועד בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להפריית הביצית וכניסה להיריון. בדרך כלל, הביוץ מתרחש בכל 28 ימים כחלק מהמחזור החודשי, ומאחר שאת הביצית ניתן להפרות רק בטווח שבין 12 ל- 24 שעות קיימת חשיבות מרובה לניבוי המועד המדויק. זאת, בין אם את מעוניינת להיכנס להיריון או לדעת מהם הימים הבטוחים בעלי סיכויים נמוכים עד אפסיים להפריה. על מנת לקבל את התוצאות בטווח מקורב של יומיים אחרי או לפני הביוץ, עלייך להזין בעמודות הבאות את מועד התחלת הווסת האחרון, ואת מספר ימי המחזור החודשי שלך.


המונח ביוץ מתייחס אל תהליך גופני בו יוצאת ביצית מזקיק הנמצא בשחלות, ומתחילה לנוע לעבר החצוצרה. מכאן והלאה הביצית כשירה להפריה לאורך חצי יממה עד יממה, ובמידה שהופרתה היא תיצמד אל קיר הרחם ויתחיל היריון. במידה שלא הופרתה, היא תיפלט לאחר כשבועיים בווסת, כאשר המועד תלוי באורך המחזור החודשי. אמנם זרע הגבר עשוי להתקיים בגוף האישה במשך כיומיים או שלושה, אך מאחר שזמנה של הביצית מוגבל מאוד נדרש דיוק רב לצורך הפרייתה. מחשבון הביוץ מתייחס אל אורך המחזור החודשי ואל תאריך הווסת האחרון, ובהתאם לנתונים אלו נותן את טווח הימים בעלי הסיכוי הגבוה ביותר לביוץ. בעזרת תוצאות אלו ניתן לתכנן את יחסי המין על מנת להוביל להיריון, או לקבל מושג לגבי "הימים הבטוחים". יש להדגיש כי מדובר באומדן מקורב בלבד, ושקיימות שיטות בדיקה מדויקות עוד יותר לקביעת מועד הביוץ.


 מחשבון ביוץ יהיה זה אשר יוכל לסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער, זאת כמובן מתוך הנחה כי המחזור החודשי שלך הינו סדיר. פורטל "שאל את הרופא" מעמיד לרשותך את מחשבון הביוץ המדויק ביותר. הנך מוזמנת לעיין באתר ולקבל את כל המידע לו את זקוקה בשעה שאתם מבקשת לאתר את מועד הביוץ. תוכלי גם להשאיר שאלות מפורטות בפורומים הרלוונטיים לך, וכך למעשה לקבל את התשובות המדויקות ביותר הניתנות על ידי  מיטב המומחים בארץ מענפי הרפואה השונים.

 
כאשר הביצית יוצאת מן השחלה ונקלטת בחצוצרה נאמר כי מתרחש ביוץ. ביוץ הוא הזמן המתאים ביותר לנסות להיכנס להריון מפני שאז הביצית מוכנה להפריה. זמן הביוץ משתנה בין אישה לאשה והוא תלוי באורך המחזור, עם זאת ניתן לומר ככלל אצבע שהביוץ מתרחש שבועיים לפני קבלת הווסת, דהיינו, 14 ימים לפני מועד תחילת הפרשה דמית.
מכיוון שלא קל לדעת מתי חל הביוץ ניתן להיעזר במחשבון ביוץ כדי לקבל מושג אודות הזמן המתאים ביותר לקיים יחסי מין במטרה להיכנס להריון. במחשבון ביוץ מזינים את מועד תחילת הוסת ואת אורך הזמן (בימים) הממוצע בין וסת לווסת. מכיוון שמזינים למחשבון את מועד תחילת הוסת האחרון ואת משך הזמן בין וסת לווסת המחשבון יכול לערוך חישוב פשוט, להוסיף את מספר הימים בין וסת לווסת לתאריך תחילת הוסת האחרון וכך לקבל את תאריך המשוער לתחילת הוסת הבא, אם מחסירים ארבע עשר יום מתאריך זה מקבלים את מועד הביוץ המשוער. כך מבוצע החישוב במחשבון הביוץ והתשובה ניתנת בתאריך המחושב תוך שלוקחים בחשבון את מספר הימים באותו חודש. שימוש במחשבון ביוץ היא דרך נוחה לקבל מושג אודות הזמן המתאים ביותר לנסות להיכנס להריון אולם מובן שישנן דרכים מדויקות יותר לקבוע מתי מתרחש ביוץ (בדיקת ביוץ ביתית למשל או בדיקת פרופיל הורמונלי, במיוחד כאשר זו משולבת עם בדיקות אולטרסאונד).

 

       הביוץ מתרחש 14 יום לפני תחילת דימום הוסת

טבלת מעקב ביוץ
כאמור, ביוץ אצל נשים עם מחזור סדיר מתרחש שבועיים ימים לפני תחילת דימום הוסת. חשוב לציין כי תחילת הוסת נחשבת ליום בו הופיע הפרשה דמית (אדומה). בקרב נשים אשר אצלן מופיעה לפני יום הדימום הראשון הפרשה חומה אדמדמה לא ייחשב יום זה כיום הראשון לווסת אלא רק היום בו מופיע הפרשה דמית ממש (ההפרשות החומות אדמדמות נחשבות הפרשות של לפני הוסת). את הספירה לחישוב מועד הביוץ הבא יש להתחיל מן היום בו הופיע דימום ממש. כאמור, ברגע שברור מתי היה היום הראשון לווסת האחרון (היום בו התחיל הוסת, היום בו הופיע לראשונה הפרשה דמית) נותר רק להוסיף למניין הימים את מספר הימים הממוצע בין וסת לווסת (מספר זה משתנה בין אישה לאישה ועשוי לנוע בין 28 ל-35 יום) ולהחסיר 14 יום. ניתן כמובן לערוך את החישוב בעצמנו אולם שימוש במחשבון ביוץ הוא דרך נוחה לקבל תאריך משוער לביוץ. 
עבור נשים עם מחזור סדיר אשר מופיע בכל 28 יום, הביוץ מתרחש ביום ה-14 אחרי יום תחילת הוסת האחרון. אצל נשים שהמחזור שלהן מופיע כל 35 ימים הביוץ יתרחש 21 יום לאחר תחילת הוסת האחרון (14 ימים לפני תחילת הוסת הבא). כדי למקסם את הסיכויים להיכנס להריון מומלץ לקיים יחסי מין מספר פעמים סביב מועד הביוץ (להתחיל לקיים יחסי מין במטרה להיכנס להריון כארבעה ימים לפני הביוץ, זאת משום שזרע הגבר מסוגל להישאר פעיל בגוף האישה במשך יומיים עד ארבעה ימים). 

 

        דרכים לזהות מועד ביוץ


כאמור, חישוב מועד הביוץ באמצעות מחשבון ביוץ היא דרך לקבל מושג על מועד הביוץ אולם מכיוון שלא אצל כל הנשים הוסת סדירה ומכיוון שהספירה היא מעט שרירותית (לא תמיד יהיה ביוץ בדיוק 14 יום לפני תחילת הוסת הבאה) ניתן להיעזר בדרכים נוספות כדי לזהות את זמן הביוץ. 
בדיקת ביוץ ביתית ניתן לרכוש ללא מרשם ברשתות הפארם ובבתי המרקחת של קופות החולים (מארז של עשר בדיקות עולה בין 40 ל-70 שקלים לערך). מומלץ לחשב את מועד הביוץ המשוער (להוסיף למועד הווסת האחרונה מספר ימים אותו מחשבים לפי הפרש הימים בין וסת לווסת פחות 14 יום, או להזין את נתוני מועד תחילת הוסת האחרונה ומספר הימים הממוצע בין וסת לווסת למחשבון ביוץ) ולערוך את בדיקת הביוץ הביתית בסמוך למועד המשוער שחושב. בדיקת ביוץ באמצעות ערכה ביתית היא פשוטה מאוד לביצוע, יש לפעול לפי ההנחיות. חיסרון זיהוי הביוץ בשיטה זו הוא שמדובר בזיהוי מעט מאוחר שכן כדי למקסם את הסיכוי להיכנס להריון יש להתחיל לקיים יחסי מין יומיים עד ארבעה ימים לפני תחילת הביוץ. 

 

       מדידת חום הגוף מיד עם היקיצה בבוקר


חום השחר הוא חום הגוף מיד עם היקיצה בבוקר. בשל העלייה ברמת הורמון הפרוגסטרון בגוף במהלך הביוץ תהיה עליה בת כחצי מעלה צלזיוס בחום הגוף הנמדד מיד עם היקיצה בבוקר. כדי לנצל תופעה זו במטרה לקבוע מתי מתחיל ביוץ יש להתחיל למדוד חום גוף מיד עם היקיצה בבוקר כבר מן היום הראשון לווסת. הציפיה היא כי חום הגוף בבוקר יהיה קבוע עד למועד תחילת הביוץ אז תהיה עליה של כחצי מעלה צלזיוס בחום הגוף מיד לאחר היקיצה בבוקר. הבעיה בשיטה זו היא שזיהוי הביוץ נעשה מעט מאוחר מדי לשם מקסום הסיכוי להיכנס להריון באותו חודש, ניתן להיעזר בשיטה זו לשם תכנון קדימה, לערוך מעקב אחר הימים בהם חום הגוף עולה ולזהות מראש מתי זה עומד לקרות שוב ואז להתחיל לקיים יחסי מין במטרה להיכנס להריון כארבעה ימים לפני המועד בו חום השחר יעלה. 

 

       בדיקות הורמונליות ובדיקות אולטרסאונד


זיהוי מדויק של מועד הביוץ ניתן להשיג בשילוב של שתי בדיקות, בדיקת פרופיל הורמונלי (הכוללת בדיקת רמות הורמוני פרוגסטרון, אסטרדיול ו-LH) ובדיקת אולטרסאונד העוקבת אחר התפתחות הזקיקים בשחלה. בדיקת הפרופיל ההורמונלי מבוצעת שבוע אחר המועד המשוער לביוץ והיא משמשת לתכנון קדימה (לחישוב מועד הביוץ בחודשים הקרובים). בדיקת הפרופיל ההורמונלי מבוצעת בבדיקת דם וניתן לבצע אותה בשילוב עם בדיקת אולטרסאונד. כאשר רופא הנשים מזהה בבדיקת אולטרסאונד זקיק שנעלם פירוש הדבר שהיה ביוץ. יש צורך להגיע להיבדק מספר פעמים.

 

        על משמעותו של מחשבון ביוץ 


זוגות רבים בכל רחבי העולם המערבי מתקשים מאוד להיכנס להריון מסיבות כאלה ואחרות. על מנת להגדיל את הסיכוי כי ההפריה תצליח, בין אם בדרך הטבעית או בהפריה חוץ גופית, עולה הצורך במעקב אחר הביוץ של האישה.
ביוץ זהו תהליך בו משתחררת ביצית מהזקיק שבשחלה ועוברת אל החצוצרה. זהו למעשה השלב בו הביצית מוכנה לקבלת הזרע של הגבר. מציאת מועד הביוץ המדויק בעזרתו של מחשבון ביוץ אפשרה למאות אלפי זוגות להיכנס להריון מתוכנן ולהגדיל את משפחתם.
את מחשבון הביוץ ניתן יהיה לתפעל בקלות רבה. כל מה שיהיה צריך לעשות הוא להזין את פרק הזמן בין שתי תקופות ווסת, ולבחור את תאריך הווסת האחרונה. כך המחשבון יוכל לבצע את החישובים הנדרשים על מנת לאתר ביעילות את תקופת הביוץ בה ניתן יהיה להיכנס להריון.

 

       מגדילים את הסיכוי להיכנס להריון   

 

הריון
הבאת ילד לעולם הינה החלטה רצינית ובוגרת, אך על מנת שתוכל להתממש, אנו חייבים לנקוט בכל האמצעים אשר יוכלו להגדיל את הסיכוי להריון באמצעים שונים. בין השיטות שהוכיחו את יעילותן נמצא גם מחשבון הביוץ, זה למעשה יצביע על הזמן הנכון לקיים בו יחסי מין לשם כניסה להריון.

 

פורטל "שאל את הרופא" מזמין אתכם לעיין באתר ולגלות את כל המידע לו אתם זקוקים בשעה שאתם מתכננים להרחיב את המשפחה. באתר קיים גם אינדקס מומחים ומנועי חיפוש מתקדמים אשר יסייע באיתור הרופאים והמרפאות הרלוונטיות בעבורכם באזור שלכם.

.אנו מזמינים אתכם להתייעץ עם המומחים שלנו בפורומים: פורום בירור פוריות, פורום פוריות והפרייה חוץ גופיתפורום הריון ולידה

 

קבוצת הפייסבוק מצאו אותנו בפייסבוק:
singכל האמור באתר הינו הסברים כלליים שאינם מחליפים יעוץ מקצועי ורפואי. אנא גשו להתייעץ עם מומחה בכל עניין ספציפי.sign
© כל הזכויות שמורות לאתר שאל את הרופא 2014 - 2024