X

מדורים:

•      
    חיפוש מהיר:
  • אזור: 
יש שאלה? שאל שאלה
שאל בפורום שאל בפורום לכל הפורומים
אנא שימו לב כי כל תשובה שתקבלו אינה מהווה יעוץ ספציפי, אין להסתמך עליה והיא אינה מחליפה יעוץ מקצועי-רפואי. עליכם להסתמך אך ורק על ייעוץ רפואי ספציפי.

העלאת קובץ פרטי העלאת קובץ ציבורי
תוכן:

פורום סחרחורת, ליקויי שמיעה וטינטון
אודות הפורום
אודות פורום סחרחורת, ליקויי שמיעה וטינטון

פורום סחרחורת, ליקויי שמיעה וטנטון מנוהל על ידי פרופסור אבי שצ'ופק, מומחה לרפואת אף-אוזן-גרון המכהן כמנהל היחידה האוטונוירולוגית של שירותי בריאות כללית במרכז הרפואי "לין", וכרופא בכיר במחלקת אף-אוזן-גרון בבית החולים "כרמל". מטרתו של הפורום הינה לאפשר להעלות שאלות בכל הקשור למחלות האוזן, לי...

פורום סחרחורת, ליקויי שמיעה וטנטון מנוהל על ידי פרופסור אבי שצ'ופק, מומחה לרפואת אף-אוזן-גרון המכהן כמנהל היחידה האוטונוירולוגית של שירותי בריאות כללית במרכז הרפואי "לין", וכרופא בכיר במחלקת אף-אוזן-גרון בבית החולים "כרמל". מטרתו של הפורום הינה לאפשר להעלות שאלות בכל הקשור למחלות האוזן, ליקויי שמיעה, סחרחורת וטנטון. כמו כן, הינכם מוזמנים לקרוא וללמוד מניסיונם של גולשים אחרים בתחומים אלה.

מנהלי פורום סחרחורת, ליקויי שמיעה וטינטון

חזרה לפורום לדף כל הפורומים
  • כותרת ההודעהכותרת מאת תאריךושעה
  • היכן הנזק לשמיעה והאם הינו מושרה רעש?
    קוסטה
    17:45 07/10/20 07/10
    17:45
  • לפרופסור שלום רב, רציתי לשאול כמה שאלות בעניין איבוד שמיעה שלא קיבלתי עליהן תשובות מהרופאים שנבדקתי אצלם. אני בשנות ה20 לחיי ולפני כמה חודשים בוצעה בדיקת שמיעה עד 8khz שהייתה תקינה פרט לסף שמיעה ב6KHZ באוזן הימין- הוא 20db (במקביל אוזן שמאל באותו תדר הסף הוא 15db, שאר הספים הם 10db ומטה). חזרתי על בדיקת השמיעה לפני שבועיים ולא התרחש שינוי מאז. הבעיה שבחודשים האחרונים אני פתאום מתקשה להבין דיבור ואני לא מצליח להבין למה על אף שאין שינוי בספי השמיעה (יש לציין שבזמן אבחנת הליקוי עבדתי במשרה חלקית במסעדה שהייתה לעתים רועשת). בנוסף, האם ניתן לקבוע שליקוי השמיעה הוא כתוצאה מחשיפה לרעש (לאחר שנשלל פער הולכתי, טימפנומטריה תקינה)? למיטב ידיעתי מחקרים הוכיחו שהירידה האופיינית בחשיפה לרעש היא בד"כ ב4KHZ, גם זה לא מסתדר עם העובדה שלא הייתי חשוף לרעש מסוכן (בנוסף יש טינטון דו"צ- שבגללו מלכתחילה נבדקה השמיעה).
    ביצעתי גם בדיקת ABR שחזרה תקינה ועתיד לבצע MRI מוח ותעלות השמע. למעשה אני שואל מה עוד נדרש לבדוק כדי להבין את הקושי בהבנת דיבור ולמצוא את החלק שנפגע במסלול השמיעה. האם יש טעם לבצע OAE שיותר רגישה לנזק בשערות החיצוניות? רפלקסים אקוסטיים? בנוסף האם ABR שוללת קיום של cochlear synaptopathy או hidden hearing loss? (שואל כי מקריאת מחקרים נמצא פער בWAVE I אצל עכברים עם חשיפה לרעש אך לא נתקבלו אותן תוצאות אצל בני אדם). בנוסף כיצד ניתן למעשה להוכיח שהירידה היא כתוצאה חשיפה לרעש אם זה לא עולה בקנה אחד עם החשיפה לרעש באותה התקופה, בהנחה שהליקוי הוא סנסונוירלי, האם יש סיבות נוספות שצריך לבדוק לירידה הזו?
    תודה מראש.

• הגב ל: היכן הנזק לשמיעה והאם הינו מושרה רעש?

• העלאת קובץ פרטי העלאת קובץ ציבורי
    • בהעלאת ומסירת הקובץ אני מוותר על כל רכיב סודיות רפואית ביחס למסמכים המצורפים ולשימוש שלהם על ידי האתר, המומחה וכל מי מטעמם
    • CAPTCHA Image
      [החלף תמונה]
    • 
    פרופסור אבי שצ'ופק
    19:32 07/10/20 07/10
    19:32
  • תוצאת בדיקת השמיעה שאתה מתאר נחשבת לשמיעה תקינה.
    בדיקת OAE יכולה להצביע על פגיעה בתאי השיער החיצוניים גם אם השמיעה תקינה.
    נוירופתיה אודיטורית או סינופטיה מתאפיינת בספים תקינים לצליל טהור, בצירוף ספי הבנת מדובר גרועים ודיסקרימינציה לקויה. במקרים אלה ה - ABR מצביע על דסינכרוניזציה.
    אי אפשר להוכיח או לשלול קשר סיבתי לחשיפה לרעש אבל מבחינה מדיקולגאלית מה שתיארת בבדיקת השמיעה לא יוכר כליקוי המזכה באחוזי נכות.

בברכה, פרופסור אבי שצ'ופק, אוטו-נוירולוג מומחה, מנהל היחידה האוטו-נוירולוגית של שירותי בריאות כללית במרכז הרפואי "לין".
    טלפון: 04-8568491
    מייל: [email protected]

• בהעלאת ומסירת הקובץ אני מוותר על כל רכיב סודיות רפואית ביחס למסמכים המצורפים ולשימוש שלהם על ידי האתר, המומחה וכל מי מטעמם
    • CAPTCHA Image
      [החלף תמונה]
    • 
    קוסטה
    20:52 07/10/20 07/10
    20:52
  • תודה על התגובה המהירה פרופסור.
    הדיסקרימינציה מבדיקת השמיעה האחרונה היא 100% דו"צ וכפי שציינתי בדיקת ABR תקינה גם היא, אם כך אני מבין שניתן לשלול cochlear synaptopathy או שלא ניתן כיוון שבדיקת השמיעה לא בודקת תפקוד על גבי רעש רקע? אשמח להבהרה בעניין הנ"ל.
    בנוסף האם כדאי להמשיך את הבירור עם בדיקות OAE ורפלקסים אקוסטיים? או שהערך האבחנתי שהם יניבו הוא לא רלוונטי, פשוט אני לא מצליח להבין למה אני מתקשה פתאום להבין דיבור למרות שאין שינוי בספי שמיעה ודאגתי גם להגן על השמיעה יותר בזהירות (אטמי שמיעה בעבודה ובכל סביבה שהרגישה לי רועשת).
    (פשוט רופא האאג שבודק אותי די אדיש לתלונות שלי, אדאג גם בנוסף להתייעץ עם רופא אאג נוסף).
    תודה ושיהיה חג שמח :)

• CAPTCHA Image
      [החלף תמונה]
    • 
    פרופסור אבי שצ'ופק
    21:12 07/10/20 07/10
    21:12
  • אכן לא נראה שמדובר בנוירופתיה או סינפטופתיה.
    לי אין הסבר לירידה בהבנת המדובר בנתונים שהעברת לי. תתכן ירידה בתדרים הגבוהים מאד שלא נבדקת בבדיקת שמיעה שגרתית.
    מבחינה טיפולית - האם הגברת עוצמת הקול משפרת הבנת המדובר אצלך? אם כן - אפשר להיעזר בעזרים מתאימים ולשקול אפילו מכשיר שמיעה.

בברכה, פרופסור אבי שצ'ופק, אוטו-נוירולוג מומחה, מנהל היחידה האוטו-נוירולוגית של שירותי בריאות כללית במרכז הרפואי "לין".
    טלפון: 04-8568491
    מייל: [email protected]

• CAPTCHA Image
      [החלף תמונה]
    • 
קבוצת הפייסבוק מצאו אותנו בפייסבוק:
singכל האמור באתר הינו הסברים כלליים שאינם מחליפים יעוץ מקצועי ורפואי. אנא גשו להתייעץ עם מומחה בכל עניין ספציפי.sign
© כל הזכויות שמורות לאתר שאל את הרופא 2014 - 2022